2 ін’єкції добавки протягом одного року допомогли більшості дорослих з артропатією гомілковостопного суглоба

Дорослі з гемофілією та пошкодженням гомілковостопного суглоба, які брали участь у річному пілотному дослідженні, здебільшого повідомляли, що дві ін’єкції гіалуронової кислоти, яка діє як змащення суглоба, полегшили біль у гомілковостопному суглобі та покращили рухливість.

Лікування, проведене з інтервалом у шість місяців у цьому дослідженні у Великобританії, також дозволило більшості цих людей краще брати участь у фізичній та соціальній діяльності.

Оскільки в невеликому дослідженні для порівняння не було контрольної групи без лікування, дослідники сказали, що його результати не можуть бути використані для визначення ефективності гіалуронової кислоти при артропатії гомілковостопного суглоба у пацієнтів з гемофілією. Скоріше вони підтримують більш масштабне дослідження безпеки та ефективності лікування.

Дослідження « Одноцентрове відкрите пілотне дослідження, що оцінює вплив внутрішньосуглобових ін’єкцій гіалуронової кислоти на біль і функціональність при ін’єкції в гомілковостопний (гомілково-таранний і підтаранний) суглоб у пацієнтів із гемофільною артропатією » опубліковано в журналі Haemophilia .

Гіалуронова кислота добавка для людей із захворюваннями суглобів

Артропатія, або захворювання суглобів, є поширеним ускладненням гемофілії, спричиненим повторними епізодами кровотечі в суглобі. Хоча артропатія може вражати всі великі суглоби, вона часто зустрічається в гомілковостопному суглобі.

Ін’єкції гіалуронової кислоти (ГК) — природної мастильної речовини, що міститься в суглобовій рідині — використовувалися для лікування інших захворювань, таких як остеоартрит, дегенеративне захворювання суглобів. Невеликі дослідження також показують користь при гемофільній артропатії колінного суглоба.

Однак обмежені докази підтверджують використання ГК у гомілковостопному суглобі людей з гемофілією.

Дослідники з Наффілдського ортопедичного центру в Оксфордширі, Англія, оцінили вплив двох шестимісячних ін’єкцій ГК, що продається як Ostenil Plus, на полегшення болю у 21 дорослого з артропатією гомілковостопного суглоба, які спостерігали в Оксфордському центрі лікування гемофілії.

Середній вік учасників становив 35,2 роки, 19 хворіли на гемофілію А і двоє – на гемофілію В. МРТ-сканування підтвердило наявність важкої артропатії гомілковостопного суглоба в групі.

Серед них 19 перебували на плановій профілактичній замісній терапії , один отримував лікування за вимогою, а ще один отримував Гемлібру (еміцізумаб) через наявність інгібіторів або нейтралізуючих антитіл, які знижують ефективність замісної терапії.

ГК пацієнту вводили в уражену щиколотку на початку дослідження (базова лінія) і знову через шість місяців. Всього ГК вводили в 26 суглобів: 12 у гомілковостопний лівий і 14 у правий. Для п’яти пацієнтів було проведено лікування обох щиколоток. Потім за учасниками спостерігали протягом додаткових шести місяців.

Основна мета дослідження полягала в зменшенні болю за власними оцінками через 12 місяців, що вимірювалося за візуальною аналоговою шкалою (VAS), за якою 0 означає відсутність болю, а 10 означає сильний біль. Вторинні заходи зосереджені на функції суглобів, якості життя та безпеці.

Загальна річна частота кровотечі за рік до дослідження становила 2,2. На початковому етапі середня оцінка здоров’я суглобів при гемофілії (HJHS), показник функції суглоба, становила 7 для лівої щиколотки та 4,9 для правої щиколотки. Показники HJHS варіюються від 0 до 20 для кожного суглоба, причому вищі показники відображають погану функцію суглоба. Перелік активності при гемофілії (HAL) для фізичної активності становив 68,7, що «показує помірно порушену функціональну здатність», зазначила команда.

Результати пілотного дослідження за участю 21 пацієнта з гемофілією

Середня базова оцінка болю за VAS для всіх уражених гомілковостопних суглобів становила 5,6. Протягом наступних 12 місяців спостерігалося прогресуюче та статистично значуще зниження цих показників болю. Через рік середній бал за VAS становив 3,4.

З 26 суглобів, яким вводили ГК, 11 мали зниження балів за VAS більш ніж на 30% через три місяці. Через рік спостерігалося значне зменшення болю у 18 суглобах.

Через рік нижчі показники VAS були зареєстровані у 22 суглобах (85%), вищі (гірші) показники були зареєстровані у трьох суглобах (11%), а в одному суглобі не було змін у болю (4%).

Відповідно, функція гомілковостопного суглоба прогресивно покращувалася протягом цього року, як показано кращими оцінками в щоденній діяльності в розділі оцінки здібностей стопи та гомілковостопного суглоба (FAAM). Згідно з власними оцінками, FAAM є мірою фізичних здібностей в осіб, які мають порушення функції гомілки, стопи та щиколотки. Змін у спортивних результатах FAAM не відзначено.

Показники HJHS для здоров’я гомілковостопного суглоба при гемофілії значно покращилися, змінившись з 6,1 до 4,0 через рік. Річна частота кровотеч у пацієнтів також знизилася з 2,2 до 1,4, але різниця не була статистично значущою. Якість життя, пов’язана зі здоров’ям, за оцінкою EQ-5D-5L не змінилася.

Лікування вважалося безпечним, один пацієнт повідомив про відчуття слабкості після першої ін’єкції в щиколотку, яке зникло без лікування.

Учасників попросили надати відгук про втручання, давши 16 позитивних відповідей, чотири з яких не відзначили жодних змін, а один мав негативну точку зору щодо лікування ГК.

Позитивні коментарі включали відчуття меншого болю та скутості в щиколотках, підтримку рухів із більшою впевненістю та більшу здатність брати участь у фізичних навантаженнях, спорті та інших соціальних заходах.

«Я почувався впевненіше на ногах. Він більше не блокувався так часто або так довго, як раніше, і здавалося, ніби я трохи більше рухався», – сказав один учасник.

« Мобільність, звичайно, була більш комфортною. Підійматися сходами було легше, як і ходити», — сказав інший. «Не можу сказати, як довго тривало полегшення, хоча воно було довшим, ніж стандартна ін’єкція стероїдів».

Інший зазначив «стабільне відчуття в щиколотці. Темп бігу покращився. Помітне поліпшення болю, настрою через біль».

Серед причин відповідей «без змін» було зниження «загальної активності» через пандемію COVID-19, «що, ймовірно, допомогло моїй щиколотці. Тож важко сказати, яка різниця пов’язана з ін’єкцією чи зниженням активності», – сказав один із учасників цієї групи.

Як повідомили вчені, одного пацієнта з погіршенням симптомів було внесено до списку очікування на операцію зрощення щиколотки.

Незважаючи на те, що його невеликий розмір, поширений у пілотних дослідженнях, обмежив актуальність цих висновків, дослідники віддали перевагу подальшій оцінці в більших і плацебо-контрольованих дослідженнях.

«Це дослідження підтверджує завершення майбутнього більшого дослідження для оцінки ефективності ГК», — написали вони. «Ідеальним проектом було б рандомізоване контрольоване дослідження з групою порівняння плацебо».

Джерело: https://www.facebook.com/Ukrainian-Hemophilia-Association-334717713394879

Зв’язок
close slider

Ви можете залишити нам повідомлення, заповнивши наступну форму:


Спеціаліст відділення гематології


З радістью відповість на ваші запитання