РЕКОМЕНДАЦІЇ Всесвітньої федерації гемофілії (WFH), Європейської асоціації гемофілії та супутніх захворювань (EAHAD), Європейського консорціуму гемофілії (EHC) та Національного фонду гемофілії США (NHF)

Важливо, щоб центри лікування гемофілії у тісній співпраці з організаціями пацієнтів вживали заходів щодо інформування людей з порушеннями згортання крові про вакцини COVID-19 та вносили свій внесок у ефективну програму вакцинації.

1. Люди з порушеннями згортання крові не наражаються на більший ризик зараження COVID-19 або розвитку важкої форми захворювання, тому вони не вважаються пріоритетною групою для вакцинації.
2. Вакцину слід вводити внутрішньом’язово. По можливості слід використовувати найтоншу наявну голку. Деякі вакцини повинні вводитися з використанням супутньої комбінації голка-шприц, тому використання альтернативної голки може виявитися неможливим або бажаним. Слід прикладати до місця ін’єкції марлеву серветку з тиском на неї не менше ніж протягом 10 хвилин після ін’єкції, щоб зменшити кровотечу та набряк. Крім того, рекомендується самоаналіз/пальпація області ін’єкції через кілька хвилин та через 2-4 години, щоб переконатися у відсутності відстроченої гематоми. Дискомфорт в руці, що відчувається протягом 1-2 днів після ін’єкції, не повинен викликати тривоги, якщо він не погіршується і не супроводжується набряком. Про будь-які небажані явища (наприклад, гематома, алергічна реакція) слід повідомляти в центр лікування гемофілії або вашого гематолога.
3. Пацієнти повинні негайно звернутися до лікаря або негайно викликати швидку допомогу, якщо вони відчувають алергічну реакцію (лихоманка, тепло, почервоніння, шкірний висип, задишка або набряк обличчя або язика), оскільки це може бути небезпечно для життя.Пацієнти з алергічними реакціями в анамнезі на концентрати факторів згортання з тривалим періодом напіввиведення, що містять поліетиленгліколь (ПЕГ), повинні обговорити вибір вакцини зі своїм лікарем, оскільки деякі вакцини містять ПЕГ як допоміжну речовину.
4. Деякі люди з порушеннями зсідання крові можуть не мати доступу до гемостатичної терапії до вакцинації. У цих випадках, по можливості, докладіть зусиль, щоб отримати необхідні фактори згортання. Крім того, слідуйте наведеним вище інструкціям, переконавшись, що використовується по можливості найтонша голка, і підтримуйте тиск на марлеву серветку більше 10 хвилин.
5. Пацієнтам з тяжкою/середньоважкою гемофілією вакцинацію слід робити після ін’єкції фактора VIII (FVIII) або фактора IX (FIX). Для пацієнтів з базовим рівнем FVIII або FIX вище 10% гемостатичні запобіжні заходи не потрібні.
6. Пацієнти, які отримують еміцизумаб (з інгібітором або без нього), можуть бути вакциновані внутрішньом’язово в будь-який час без гемостатичних запобіжних заходів і без отримання дози FVIII.
7. Пацієнти з типом-1 або 2 хвороби Віллебранда (БВ), залежно від їх базового рівня фактора Віллебранда (ФВ) ристоцетин кофактор (RiCof) рівня активності, слід використовувати методи лікування (наприклад, DDAVP якщо така є, транексамова кислота), у консультації з їх гематологом.Пацієнтам із хворобою Віллебранда типу 3 слід робити ін’єкції фактора зсідання крові із вмістом фактора Віллебранда.
8. Усі пацієнти з рідкісними порушеннями згортання крові (у тому числі з тромбоцитопенією та/або порушеннями функції тромбоцитів) повинні бути вакциновані. Пацієнти, які приймають антикоагулянти, повинні пройти тестування протромбінового часу протягом 72 годин до ін’єкції для визначення міжнародного нормалізованого відношення (МНО); якщо результати стабільні та перебувають у терапевтичному діапазоні, їх можна вакцинувати внутрішньом’язово.
9. Специфічних протипоказань до вакцинації, пов’язаних з ускладненнями гемофілії та іншими порушеннями зсідання крові або їх терапією, немає. Імунна толерантність, лікування гепатиту С та ВІЛ та інші стани не є протипоказаннями для вакцинації.
10. Вакцинація не протипоказана хворим на імуносупресивні препарати (кортизон, інші імуносупресивні препарати).
11. Потенційні протипоказання повинні обговорюватися індивідуально з лікарем, оскільки рекомендації різняться у різних юрисдикціях через відсутність даних у особливих групах населення (наприклад, вагітні або жінки, які годують).
12. Агентство з регулювання лікарських засобів та товарів медичного призначення Великобританії та Центри США з контролю та профілактики захворювань рекомендували з обережністю використовувати вакцину Pfizer/BioNTech у людей з історією серйозних алергічних реакцій. Конкретні рекомендації для людей з алергічними/анафілактоїдними реакціями в анамнезі можна знайти в рекомендаціях, опублікованих кожним агентством.
13. Про вакцинацію пацієнтів, які беруть участь у клінічному дослідженні, слід повідомляти дослідників.
Першоджерело

Зв’язок
close slider

Ви можете залишити нам повідомлення, заповнивши наступну форму:


Спеціаліст відділення гематології


З радістью відповість на ваші запитання