Згідно з дослідженням, пацієнти з гемофілією відчули покращення здоров’я суглобів, рухливості та загальної якості життя після завершення восьмитижневої програми вправ під наглядом.

Однак, щоб досягти тривалого ефекту, можуть знадобитися регулярні фізичні вправи.

Дослідження « Вплив програми терапевтичних вправ під наглядом на здоров’я опорно-рухового апарату та ходу у пацієнтів з гемофілією: пілотне дослідження » було опубліковано в журналі Haemophilia .

Суглобова кровотеча, також відома як гемартроз, є одним із найчастіших ускладнень, які спостерігаються у хворих на гемофілію. Найчастіше уражаються ліктьові, колінні та гомілковостопні суглоби. У сукупності це призводить до низької фізичної працездатності пацієнтів, зниження якості життя та порушення рухів.

Широко відомо, що регулярна фізична активність приносить користь хворим на гемофілію. Проте деякі дослідження показали, що фізичні вправи не змінюють рухливість і здоров’я суглобів. Крім того, залишається невідомим вплив програми вправ на рухову здатність і параметри ходьби.

Щоб відповісти на це питання, група дослідників із Туреччини провела проспективне одноцентрове пілотне дослідження, щоб оцінити вплив програми тренувань під наглядом на здоров’я м’язів і кісток, а також на параметри ходьби, функціональну здатність і якість життя в дорослі з гемофілією А і В.

Загалом у дослідженні ( NCT04297696 ) взяли участь 19 чоловіків із гемофілією (середній вік 26,3 року), у тому числі 12 із гемофілією А та семеро з гемофілією В. Усі мали підтверджений діагноз захворювання суглобів, що вражало коліна або щиколотки, і отримували або профілактичну терапію або терапію за потребою для контролю кровотеч.

Пацієнти, у яких розвинулися інгібітори білків згортання крові — фактор VIII (FVIII) у випадку гемофілії А та фактор IX (FIX) у випадку гемофілії В — були виключені.

Пацієнти, які бажали приєднатися до восьмитижневої спеціальної програми навчання, були розміщені в групі вправ (10 пацієнтів, середній вік 26,3 року), тоді як ті, хто через соціальні причини, проблеми з часом або відсутність інтересу не висловили інтересу до тренувань. контрольній групі (дев’ять хворих, середній вік 26,2 року) були призначені ЛФК.

Восьмитижнева програма вправ складалася з аеробіки, пропріоцепції (усвідомленого усвідомлення рухів тіла), зміцнення та вправ на розтяжку. Аеробні вправи проводилися на еліптичному велотренажері, тоді як вправи на пропріоцепцію були зосереджені на досягненні рівноваги на одній нозі з візуальною підтримкою. Зміцнення та розтяжка базувалися на вправах низької інтенсивності для запобігання травмам.

Наприкінці кожного сеансу пацієнти проходили сеанс кріотерапії, націлений на суглоби нижніх кінцівок, тривалістю 15 хвилин для кожного суглоба.

Заняття проводились три дні на тиждень у спортзалі під наглядом лікаря-фізіотерапевта.

Основною метою дослідження було оцінити зміни в оцінці здоров’я суглобів при гемофілії (HJHS) версії 2.1, а також у кінематичному аналізі 2D-відео ходи (2D-GKA), який оцінює ступінь, швидкість і напрямок рухів суглобів або тіла. частини, поки людина ходить, через півроку.

Оцінка в HJHS коливається від нуля до 124, при цьому вищі бали означають збільшення пошкодження суглобів. Відсутність ураження суглобів позначається нульовою оцінкою.

Додаткові цілі включали оцінку змін у шестихвилинному тесті на ходьбу (6MWT), вимірюванні фізичної здатності та витривалості, а також у балах Опитувальника якості життя хворих на гемофілію для дорослих (Hem-A-Qol), у якому нижчі показники вказують вища якість життя.

Пацієнти були оцінені фізіотерапевтом на початку дослідження (базова лінія), наприкінці програми вправ і через шість місяців спостереження. Щоб переконатися, що всі 19 пацієнтів виконали 24 сеанси, програму вправ продовжили на 15 днів.

Більше половини (63,2%) хворих мали тяжкий перебіг захворювання та перебували на профілактичному лікуванні; чотири (21%) були подані на операцію із заміни колінного суглоба.

Захворювання суглобів виявлено в 35 суглобах. Більшість уражених суглобів були розташовані в правій нижній частині тіла (дев’ять пацієнтів; 47,4%), потім у лівій нижній частині тіла у семи пацієнтів (36,8%). Лише у трьох пацієнтів (15,8%) було захворювання суглобів, що вражало обидві сторони нижньої частини тіла.

Не було суттєвих відмінностей між фізичними вправами та контрольною групами щодо соціально-демографічних та клінічних даних на початку дослідження.

Одразу після закінчення програми вправ у тих, хто брав участь у вправах, спостерігалося покращення стану здоров’я суглобів, про що свідчить значне зниження показників HJHS. Зокрема, загальний бал HJHS впав із середнього 20,3 на початковому рівні до 16,8 наприкінці програми вправ.

Поліпшення стану здоров’я суглобів у групі фізичних вправ супроводжувалося значним покращенням якості життя, про що свідчить зниження балів Haem-A-Qol, які знизилися з 42,9 на початку дослідження до 39,2.

Однак після шестимісячного спостереження показники HJHS зросли до середнього 19,7, показуючи, що відновлення здоров’я суглобів не підтримувалося за відсутності фізичних вправ. Те саме спостерігалося в Haem-A-Qol, середнє значення якого досягало 40,2.

Жодних суттєвих відмінностей не спостерігалося в будь-який момент часу в жодному з показників HJHS або в Haem-A-Qol у контрольній групі.

Пацієнти в групі вправ також мали покращення наприкінці програми вправ у більшості параметрів ходьби, як показує 2D-GKA. Це включало розгинання колінного суглоба та тильне згинання гомілковостопного суглоба (згинання назад і скорочення гомілковостопного суглоба) на середній дистанції — фаза ходьби, коли стопа виконує більшу роль опори та загальної стабільності.

Поліпшення в розгинанні колінного суглоба спостерігалися на останній стадії ходьби (фаза пізнього маху) і в розгинанні щиколотки під час фази перед махом — фази, яка безпосередньо передує фазі, коли стопа штовхається та піднімається від землі. Покращення також спостерігалися в 6MWT. У контрольній групі жодного не було.

Примітно, що переваги, які спостерігалися в деяких із цих параметрів, включаючи тильне згинання гомілковостопного суглоба під час середньої фази помаху та розгинання колін під час пізньої фази помаху, зберігалися в групі вправ під час подальшого спостереження.

Загалом, як зазначають дослідники, ці висновки свідчать про те, що «8-тижнева програма терапевтичних вправ під наглядом була успішною для досягнення покращення здоров’я суглобів, [рухливості], функціональної здатності та [якості життя]» у пацієнтів з гемофілією.

Джерело: https://hemophilianewstoday.com/…/8-week-exercise…/

Зв’язок
close slider

Ви можете залишити нам повідомлення, заповнивши наступну форму:


Спеціаліст відділення гематології


З радістью відповість на ваші запитання