Структурні пошкодження суглобів і значний біль в щиколотках очевидні, для людей з гемофілією, але в недавньому дослідженні не було виявлено, що вони пов’язані один з одним.

Дослідники підозрюють, що біль у щиколотці може виникнути в соматосенсорній нервовій системі, яка передає нервові сигнали від тіла до мозку через спинний мозок, а не через саму щиколотку.

«Структурні пошкодження суглобів присутні в багатьох гомілковостопних суглобах, але не пов’язані з болем у [людей з гемофілією]. Подальші дослідження повинні розглядати дисфункцію соматосенсорної нервової системи у [пацієнтів] як фактор, що сприяє хворобливості гомілковостопного суглоба [захворювання суглобів]», – пишуть вони.

Характерною ознакою гемофілії є тривала, надмірна кровотеча, яка може виникнути всередину, що призведе до болючого набряку та пошкодження суглобів, стан, відомий як артропатія. Артропатія гомілковостопного суглоба поширена серед пацієнтів, що призводить до значного болю та інвалідності.

Для подальшого вивчення механізмів і наслідків артропатії гомілковостопного суглоба у людей з гемофілією дослідницька група з Бельгії оцінила структуру і функцію гомілковостопного суглоба, фізичну активність, біль і якість життя у 30 дорослих чоловіків, які були залучені з комплексного центру гемофілії в Брюсселі.

Серед цих чоловіків 26 мали гемофілію А — 23 із тяжким захворюванням і троє із захворюванням середнього ступеня тяжкості, а решта чотирьох пацієнтів мали гемофілію В, яка в одному випадку вважалася важкою.

Структуру двох гомілковостопних суглобів — таранно-клювового (TCJ) або підтаранного (STJ) — оцінювали в обох гомілковостопних суглобах кожного пацієнта для 60 загальних оцінок. Аномалії TCJ спостерігалися у 76% випадків, тоді як зміни STJ спостерігалися у 55% ​​щиколоток. Пошкодження в обох суглобах відбулося в 49% усіх обстежених щиколоток.

В обох суглобах більш значні відхилення спостерігалися в остеохондральній тканині — кістках і хрящах — ніж у компонентах м’яких тканин суглобів, таких як підтримуюча та сполучна тканини, такі як м’язи, жир, нерви та сухожилля.

Ультразвукове дослідження, яке проводилося для вивчення структурних змін у суглобах, показало аномалії, пов’язані з захворюванням, у 93% щиколоток пацієнтів. Клінічна оцінка функції суглобів за допомогою шкали здоров’я при гемофілії (HJHS) вказала на дисфункцію суглобів у 50 з 60 гомілковостопних суглобів і в 40 з 60 колін.

Структурні аномалії (за допомогою МРТ та ультразвуку) значно корелюють із погіршенням функції суглобів на HJHS.

Фізичні функціональні тести виявили, що учасники рухалися повільніше і не могли пройти так далеко за короткий час, як очікувалося для їх вікової категорії, хоча не було зрозуміло, чи можна це пояснити погіршенням рухливості гомілковостопного суглоба або іншими факторами, зазначила команда. Повсякденна діяльність і якість життя також були порушені, пацієнти повідомляли про проблеми з рухомістю, звичною діяльністю, біль або дискомфорт.

Більшість, 83% учасників дослідження повідомили про щонайменше один болісний суглоб, причому гомілковостопний суглоб був найбільш болючим у 20 з цих 30 дорослих. Команда спостерігала значні відхилення у больовій чутливості, виміряні за допомогою тесту порога болю під тиском, причому у деяких пацієнтів спостерігалася гіпералгезія або високочутлива больова реакція.

Вища чутливість до болю також була очевидна для деяких не тільки в області травмованої щиколотки, але й в інших неушкоджених областях. Дослідники припустили, що біль може виникати через проблеми з нервовою системою, яка опосередковує больові реакції в мозку, а не через запалення та пошкодження тканин у самій щиколотці. За їх словами, це може викликати відчуття болю в кількох областях.

Два типи болю можуть виникати через пошкодження або проблеми в нервовій системі. Невропатичний біль спричинений пошкодженням нерва, тоді як ноципластичний біль виникає внаслідок зміненого процесу в соматосенсорній нервовій системі, що впливає на сприйняття болю.

Відповідно до гіпотези команди, дев’ять пацієнтів отримали високі бали в анкеті, яка використовувалася для визначення того, чи є біль нейропатичним чи ноципластичним походженням. Усі чотири пацієнти, які повідомили про біль у п’яти або більше місцях тіла, також мали високі бали, що вказує на ймовірність нейропатичного або ноципластичного болю.

Ні відчутний біль у гомілковостопному суглобі, ні больова чутливість не корелювали зі структурними аномаліями гомілковостопного суглоба, які також можна пояснити болем, що виникає через змінене сприйняття болю в нервовій системі, а не через саму пошкоджену тканину гомілковостопного суглоба.

«Результати цього дослідження свідчать про те, що щиколотка уражена у більшості [людей з гемофілією] і підтверджують, що біль є важливою проблемою» у дорослих пацієнтів, пишуть дослідники.

«Відсутність значущих кореляцій між структурною оцінкою та результатами болю слід додатково досліджувати, а також розглянути дисфункцію соматосенсорної нервової системи у [людей з гемофілією]», – додали вони.
Джерело: https://hemophilianewstoday.com/…/ankle-joint-damage…/

Зв’язок
close slider

Ви можете залишити нам повідомлення, заповнивши наступну форму:


Спеціаліст відділення гематології


З радістью відповість на ваші запитання