Медицина традиційно розрізняє 4 життєво важливі ознаки: температуру тіла, пульс, частоту дихання та артеріальний тиск. Ці показники можна швидко виміряти і допомогти лікарям оцінити стан пацієнта за лічені хвилини. У цих ознаках немає нічого суб’єктивного; їх можна вимірювати без будь-яких втручань пацієнта (що корисно, якщо пацієнт без свідомості).

Останніми роками зростає рух за визнання болю п’ятою життєво важливою ознакою. У минулому поширеною точкою зору було те, що біль відкриває мало інформації в критичних ситуаціях. Однак тепер ми знаємо, що це може допомогти лікарям краще зрозуміти, що відбувається у пацієнта фізіологічно, враховуючи, що біль є одним із проявів запалення.

«Оцінка болю як п’ятої життєвої ознаки. . . має першочергове значення, оскільки це веде до лікування недостатнього болю, як наслідок, зменшує страждання, повторні госпіталізації та відвідування відділень невідкладної допомоги після виписки з лікарні», — написали Поцца та його колеги в нещодавно опублікованій дослідницькій статті.

Поширеність болю при гемофілії

У пацієнтів з гемофілією управління болем має вирішальне значення, навіть у пацієнтів, яких лікують згідно з останніми протоколами. У минулому, коли факторна замісна терапія була недоступна, гемофілія характеризувалася як хвороба, яка прирекла пацієнтів на (короткий) біль протягом життя. Хлопчики, часто грайливі та активні за своєю природою, часто страждали від травм, які призводили до тривалої кровотечі та сильного болю.

Стромер і його колеги вивчали лікування болю при гемофілії та дійшли висновку: «Знеболювання у пацієнтів з гемофілією часто недостатньо, і цей факт не тільки впливає на якість життя пацієнтів, але також передбачає ризик хронічного болю, який важко впоратися».

Ось деякі з їхніх висновків:

 • Приблизно 66% пацієнтів з дитячою гемофілією повідомили, що відчувають біль.
 • Більше 80% усіх кровотеч вражають суглоби, найчастіше колінний.
 • Приблизно від 32% до 50% хворих на гемофілію відчувають біль, пов’язаний з артропатією.
 • У міру дорослішання педіатричні пацієнти частіше звертаються за медичною допомогою через біль.
 • Приблизно 40% з них звертаються за допомогою знеболення до спеціаліста з гемофілії.
 • Пацієнти з гемофілією, які зверталися за спеціалізованим лікуванням болю, 31% були направлені до фізіотерапевта та 46% до ортопеда.

Управління болем у пацієнтів з гемофілією

При гемофілії можна спостерігати порочне коло болю: гостра кровотеча в суглобах призводить до гострого болю, який з часом призводить до хронічної артропатії, що призводить до хронічного болю, який потім робить гостру кровотечу більш серйозною та, як правило, більш болючою.

Тому не дивно, що оцінка болю займає важливе місце в більшості оцінок якості життя (QoL) пацієнтів з гемофілією. Незважаючи на те, що фахівці з гемофілії добре усвідомлюють важливість лікування болю при лікуванні гемофілії, лікування болю часто є неадекватним.

Це пов’язано з тим, що загальна стратегія лікування болю, тобто підйом по драбині болю, часто є недостатньою для пацієнтів із гемофільною артропатією. Рекомендації, видані Всесвітньою федерацією гемофілії 2020 року, не містять інформації про лікування болю при гемофільній артропатії. Це пов’язано з двома основними факторами: відсутністю підтверджуючих доказів щодо рекомендацій щодо лікування болю та відсутністю узгодженості між інструментами оцінки болю.

Формування консенсусу щодо болю та гемофілії

Група італійських лікарів з кількох центрів лікування гемофілії нещодавно зібралася, щоб створити дослідницьку групу, щоб досягти консенсусу щодо лікування болю при гемофілії. Санторо та його колеги, автори дослідження, передбачливо написали: «Відповідна оцінка болю та ефективні стратегії лікування є важливими для покращення функціональності та якості життя пацієнтів з гемофілією. . . Таким чином, існує нагальна потреба у вдосконаленні та стандартизації як оцінки болю, так і лікування болю у пацієнтів з гемофілією».

Плодом їхньої роботи є «Італійська консенсусна заява Delphi (2021)», яка містить кілька чудових рекомендацій щодо лікування болю при гемофілії. Документ обширний, але ми виділимо кілька ключових моментів із їхньої консенсусної заяви тут:

 • Клініцистам центрів гемофілії рекомендується оцінювати біль під час кожної консультації пацієнта.
 • При оцінці болю важливо розрізняти ноцицептивний і невропатичний біль, а також гострий і хронічний біль.
 • Фармакологічне лікування першої лінії при гострому болю — це парацетамол (ацетомінофен) 1000 мг кожні 8 годин у поєднанні з опіоїдом, якщо біль сильний або тривалий.
 • Немедикаментозне лікування гострого болю має ґрунтуватися на протоколі RICE (відпочинок, лід, стиснення та підйом).
 • Для лікування хронічного артропатичного болю пероральні нестероїдні протизапальні препарати (НПЗЗ), інгібітори протонної помпи (ІПП) та інгібітори циклооксигенази-2 (COXIB) можуть використовуватися як терапія першої лінії, якщо парацетамол неефективний або протипоказаний.
 • Основним немедикаментозним лікуванням хронічного артропатичного болю є фізіотерапія.

Як лікарі, ми повинні усвідомлювати життєво важливу роль лікування болю в охороні здоров’я. Для пацієнта відсутність належного лікування болю еквівалентно відсутності належної медичної допомоги.

Автори італійської консенсусної заяви Delphi дійшли висновку: «Лікування гострого та хронічного болю у пацієнтів з гемофілією вимагає індивідуального підходу, заснованого на мультимодальній немедикаментозній та фармакологічній терапії, що проводиться мультидисциплінарною командою, до складу якої повинні входити гематологи, спеціалісти з лікування болю та фізіотерапевти.»

Джерело: https://www.rarediseaseadvisor.com/…/addressing…/

Зв’язок
close slider

Ви можете залишити нам повідомлення, заповнивши наступну форму:


Спеціаліст відділення гематології


З радістью відповість на ваші запитання