Як і всі вакцини, вона діє як «імунні стимулятори», тому лікарям слід бути обережними щодо ризику

Вакцини проти COVID-19, оскільки вони діють на стимуляцію імунної системи, можуть бути новою причиною аутоімунних захворювань, таких як набута гемофілія А , відповідно до звіту про випадок.

«Цей звіт спрямований на те, щоб висвітлити ризик … [набутої гемофілії А] після імунного стимулу, таким чином покращуючи наші знання щодо можливих несприятливих подій, пов’язаних з вакцинацією», — пишуть дослідники.

Випадок, пов’язаний із чоловіком, у якого після вакцинації розвинулась кровотеча та який спочатку отримав неправильне лікування, також підкреслює важливість навчання лікарів щодо цього потенційного побічного ефекту.

«Адекватні плани лікування та розповсюдження спільних рекомендацій мають фундаментальне значення для запобігання розвитку небезпечних для життя ускладнень і якнайшвидшого початку відповідного лікування», — додали вони.

Звіт про випадок « Набута гемофілія А після вакцинації проти COVID-19 – важливість швидкої діагностики: звіт про випадок » був опублікований у журналі Transfusion and Apheresis Science .

Набута гемофілія — це дуже рідкісний стан, спричинений виробленням самореактивних антитіл проти певних факторів згортання крові — білків, необхідних для правильного згортання крові. У разі набутої гемофілії А ці антитіла націлені на фактор згортання VIII (FVIII).

Приблизно для половини цих людей причина цієї гіперактивації імунітету ніколи не встановлена. Для інших повідомлялося, що такі хвороби, як рак, інфекції чи щеплення, сприяють появі хвороби.

У 71-річного в анамнезі не було порушень згортання крові

Дослідники повідомили про випадок набутої гемофілії А після вакцинації проти COVID-19 у 71-річного чоловіка, який потрапив до їх лікарні в Італії.

Чоловіка раніше госпіталізували до іншого центру невідкладної допомоги з симптомами болю в руці та набряком, пов’язаними з обмеженням рухів, і петехіями (крихітними плямами кровотечі під шкірою). Він звернувся за допомогою через вісім днів після другої дози вакцини Pfizer-BioNTech проти COVID-19.

Лабораторні дослідження показали, що його кров згорталася довше, ніж зазвичай, але у нього не було тромбів або внутрішніх кровотеч у м’яких тканинах. Його виписали після прийому антибіотиків, антикоагулянтів і знеболювальних.

Він прийшов до клініки дослідників наступного дня, оскільки його симптоми погіршилися, і у нього були «масові» гематоми — набряк і зміна кольору шкіри через кровотечі в тканинах — утворилися в грудній порожнині, животі, тазі та стегні. Його права рука набрякла, і він скаржився на аномальне поколювання.

Аналізи крові показали, що у чоловіка низький рівень гемоглобіну — білка в клітинах крові, який переносить кисень по всьому тілу — стан, також відомий як анемія. Його кров все ще згорталася довше, ніж зазвичай.

Набуту гемофілію було підтверджено за допомогою тесту, який показав низькі рівні FVIII — 7,9% порівняно з нормальним значенням у межах 70–130% — і високі рівні антитіл проти FVIII.

«Очевидним є те, що спочатку пацієнт не отримував належного лікування через нерозпізнаний діагноз [набута гемофілія] та неналежне та небезпечне використання антикоагулянтної терапії», — пишуть дослідники.

Антикоагулянти запобігають згортанню крові.

Оскільки в анамнезі чоловіка не було порушень згортання крові, але він мав лікування колоректального раку, йому зробили КТ, щоб переконатися, що його гемофілія не є вторинною причиною раку. Жодних ознак раку не спостерігалося, і у чоловіка не було інфекцій, які могли б бути причиною.

«Стимуляція імунної вакцини» розглядається як можлива причина

«Враховуючи відсутність чітко визначених вторинних причин, які могли б спровокувати розвиток антитіл до FVIII, і тісну часову кореляцію з вакциною проти COVID-19, ми припустили, що [набута гемофілія А] може виникнути після стимуляції імунної вакцини», — написали дослідники.

Його стан погіршився протягом наступних кількох днів, йому зробили переливання крові, імуносупресивну терапію стероїдом преднізолоном і терапію фактором VIIa в обхід, щоб запобігти епізодам кровотечі.

Незважаючи на невелике покращення, його рівень гемоглобіну залишався низьким, гематоми великими та недостатньою активністю FVIII. Йому зробили додаткові переливання крові та циклофосфамід, ще один імунодепресант, додали до його схеми лікування.

Поліпшення спостерігалися через тиждень у всіх трьох цих симптомах, і обхідна терапія фактором VIIa була поступово знижена.

Чоловіка виписали через 10 днів після початку прийому циклофосфаміду зі стабільним рівнем гемоглобіну та активністю FVIII, а також нормальними показниками згортання крові. У нього не було ознак кровотечі.

Імуносупресивну терапію було припинено без ознак рецидиву гемофілії.

Дослідники зазначили, що такі випадки часто розглядаються у відділенні невідкладної допомоги, де лікарі можуть не мати досвіду розпізнавання та лікування гемофілії, що «може призвести до затримки діагностики, погіршення прогнозу та спричинення марної витрати ресурсів».

«Порушення згортання крові, такі як [набута гемофілія А], можуть бути потенційно летальними. Підвищення обізнаності про цей рідкісний побічний ефект після вакцинації та спостереження за ним може допомогти нашим знанням про механізми, що лежать в основі, і покращити результати для пацієнтів», – написали вони.

Хоча щеплення не є встановленою причиною гемофілії, цілком можливо, що імунні клітини активуються у відповідь на вакцину «перехресно реагують» і націлюються на структурно схожі білки згортання крові.

Проте «встановлення конкретного причинно-наслідкового зв’язку між вакциною та цими аутоімунними розладами може бути складним», — написала команда.

Попередні звіти про випадки також описують набуту гемофілію А, що розвивається у людей, інфікованих вірусом SARS-CoV-2, який викликає COVID-19, включно з тими, хто не має симптомів, зазначили вчені.

Джерело: https://hemophilianewstoday.com/…/covid-19-vaccine…/…

Зв’язок
close slider

Ви можете залишити нам повідомлення, заповнивши наступну форму:


Спеціаліст відділення гематології


З радістью відповість на ваші запитання